Кънки на лед

Всичко, което не попада в другите категории.

Кънки на лед

Postby Rix » November 30th, 2012, 7:19 am

Карането на кънки на лед е чудесно разтоварващо хоби, особено, ако се има предвид натоварената работна или учебна програма през седмицата.

Ако карате кънки за лед редовно по 1 час дневно и 3 пъти седмично и се храните балансирано, ще притежавате перфектната фигура за която сте мечтали. Плъзгащото движение по време на каране на кънки за лед е идеалното стягащо упражнение за бедрените и седалищните мускули.

Карането на кънки на лед тонизира всички мускулни групи, зарежда организма с енергия и подобрява координацията. Над 500 калории ще изхабите за 1 час на ден каране на кънки за лед.

Подходящ спорт е за всякакви възрастови групи, не се притеснявайте да заведете детето си (на Славия доста често в обедните свободни пързалки през уикенда повече от половината пързалящи се са деца под 10 годишна възраст). Ако пък все пак ви е страх да не го наранят - има учебни групи, където се правят упражнения и няма луди карачи.

Подготовката:
На Зимния Дворец и на стадион Славия кънки се дават срещу лична карта. Билет за вход. Билет за кънки. Шапка и яке не са задължителни, защото докато караш загряваш достатъчно. Шал – забранен! Има опасност някой да се хване за него и да паднете и двамата. Да си паднеш сам е ОК, ама като те бутнат и съборят е гадно. Ръкавиците са задължителни – и заради студения лед и като предпазно средство от ножовете на чужди кънки. Срязаните пръсти не са прецедент.

Кънките:
Мит е, че кънките трябва да са един номер по-голям. Кънките се обуват като обувки и трябва да се усещат като продължение на краката. Най-добре е да пробвате и двата варианта - хокейни и фигурни и които ви допадат повече да си купите собствени (разликата е огромна - наточени ножове и удобство до немай къде си), но не си взимайте евтини и некачествени. Ако сте любители и ходите редовно - много бързо ще си избиете парите от наем на кънки, дори да си купите кънки от 200лв нагоре.
Не се слагат два чифта чорапи или ултра дебели такива.

На пързалката краката (в стъпалата) се слагат плътно един до друг, след което леко разтваряш пръстите, така че разстоянието между тях да е колкото свития ти юмрук. Петите остават долепени. Начертаваш една мислена линия от петите си право напред и я следваш. Това е пътят ти по леда. Поразходи се малко с кънките на сухо, за да се увериш, че ги усещаш и че можеш да следваш тази линия стабилно.

Позата:
Кънките в описаното по-горе положение. Краката присвити в колената. Ръцете отпуснати. Тялото отпуснато и леко приведено напред(но не да сте наведени или прегърбени). Центърът на тежестта трябва да е в кръста(т.е. максимално върху кънките, така че да имате контрол в присвитите колене). Погледът напред – т.е. брадичката леко повдигната. Позата на тялото води погледа надолу, а това е грешно. Съзнателно вдигай главата и гледай далеч напред.

Придвижване по леда:
Движението става като пренасяш тежестта на тялото от единия на другия крак.

Не ръкомахай. Ръцете развалят баланса. Поклащай се като меца чула гъдулка и ще си най-близо до хокеисткото придвижване. Не се дръж за мантинелата или хората – те ти развалят баланса и ти пречат да пазиш равновесие.

Придвижването става като отделяш право нагоре цялата кънка, а не като се опитваш да се буташ или хлъзгаш. Вдигайте целия крак, а не пети-пръсти, защото зъбците закачат и се пада юнашки(ако сте с фигурни кънки). Кънките трябва да се вдигат и слагат върху леда на малки еднакви крачки и все следвайки мислената линия. Не се опитвай да се возиш, бутайки се само на единия си крак. Стреми се краката ти да си останат заедно до края на пързалката, не ги пускай да хващат кой накъдето види.

Първо се научи да ходиш по леда. Плъзгането идва от самосебе си.

Стойката върху кънки за фигурно пързаляне и върху хокейни, е съвсем различна. При фигурните стойката е с леко присвити колене като глезените, дупето ти, гърба и главата трябва да са горе долу на една линия. Единствено коленете ти правят изключение от нея, както е важно да се знае също, че при фигурните кънки тежестта трябва да пада в средата на ходилото, а не на пети или пръсти. При хокейните кънки не е съвсем така. Там тялото е изнесено напред както и тежеста в ходилото е отново по- скоро в предната част. Без да се знае това се пада доста лесно и болезнено.

Завиване и спиране:
Завиването става като пренесеш тежестта на тялото на вътрешния крак, а с външния натиснеш кънката в леда малко по-силно.
Въпрос на практика и опити е, особено докато усетите канта на кънките (голям недостатък при кънките под наем - различни кънки - различно усещане)

На първо време завиването не е проблем, защото мястото е достатъчно. Ако ходиш/пързаляш се на малки стъпки, завиването става естествено.

В първите няколко урока по пързаляне изобщо не се говори за спиране. Мантинелите са достатъчно здрави и са видяли какво ли не ;) Освен това, ако спреш да се движиш, кънките също спират.

Следващите пъти опитвай да вдигаш от леда единия крак за по-дълго време и да се возиш само на един крак. Като успееш да направиш това, идва време да се учиш да спираш. Най-лесният начин за спиране е да се возиш на единия крак, а с другия да загребеш сняг под ъгъл 90 градуса спрямо водещия. Звучи сложно, но не е. Загледай се в позата на каране и начина на спиране на по-добрите и ще се научиш и ти.

Не стойте на мантинелата, ученето става без мантинела. Ако придобиете увереност и бързина внимавайте със скоростта - не карайте бързо, ако не сте се научили да спирате бързо също - има и други около вас и вашата безопасност не е единственото нещо, за което трябва да внимавате.

Падане и ставане:
Падането не е проблем – само да си го помислиш и си долу ;) Ставането е проблем. Когато паднеш, колкото и абсурдна да е позата, веднага се извърти и застани на колене. Първо, за да дадеш знак, че си добре, второ, за да ти подаде някой ръка. Не се опитвай да ставаш по друг начин. Всяко ставане, което не минава през колене е опасно. Някой може да те бутне или ти да се олюлееш и да паднеш назад – на гръб или на глава. Не подценявай ставането – то може да се окаже по-опасно от падането!

Ако спазваш предписаната поза, най-често ще падаш напред. Това е най-добрият вариант, защото посягайки с ръце се плъзваш по леда. Така запазваш таза и гръбнака. Докато караш, не се изправяй, особено пък рязко, за да не вирнеш краката и да си паднеш на таза. Това може да нарани гръбнака. Опитвайте се да падате настрани, тъй като бедрото ще омекоти удара (носете си и наколенки, че после колената болят..)

Когато си почиваш, не сядай на мантинелата, а излез отвън. Като седнеш на мантинелата, кънките ти застават на ниво, на което могат да наранят някого – има и достатъчно малки деца на пързалката.

Шашкането
:
Има много бързаци и екстремисти по пързалката – бивши и настоящи хокеисти. Не им се шашкай – ако си продължиш по започнатата вече траектория на движение и не се опитваш да правиш каквото и да било, те няма да те бутнат – ще завият в последния момент, но няма да пострадаш.

Пързалянето с кънки на лед не е екстремен спорт, но може да стане. Карането на кънки не е опасно и рядко води до повече от някоя и друга синка, освен ако не си повярваш твърде бързо.

Пързалянето по лед е забавление, удоволствие и разтоварващ спорт. Ако нещо не ти доставя удоволствие, значи нещо не е наред и изисква повече внимание.

Приятно пързаляне!
Качествен VPS хостинг от http://vpsbg.eu
User avatar
Rix
Tech Mentor
 
Posts: 65
Joined: June 16th, 2012, 1:58 pm
Location: Sofia, Bulgaria

Return to Общ Форум

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests