Page 1 of 1

Администрация

PostPosted: July 7th, 2012, 11:50 am
by NullByte
Административния екип се състои от (по азбучен ред):

BORO:

Помага на потребителите за въпроси свързани с Ircd и Services. Поддържа и администрира мрежата. Превод на сервизите. За проблеми и въпроси със сервизите се обръщайте към него.

Gaddafi

Помага на потребителите за въпроси свързани с Ircd и Services, поддържа и администрира мрежата. Помага за администрирането на безплатните шелове.


MaryJane:

Връзки с обществеността.

munZe:

Безплатни шелове и хоства немския сървър. Грижи се за мрежата и нейното развитие в различни аспекти.


NullByte:

Техническа поддръжка. Безплатни шелове и уебхостинг, хоства БГ сървъра. За всякакви въпроси, включително такива с особен характер, не се притеснявайте да се обърнете към него.


kopekmop:

Помага на мрежата в различни аспекти. Превод на сервизите.


root:

Заслуги към мрежата. Безплатни шелове и уебхостинг, IPv6 поддръжка. Хоства френския сървър. Грижи се за мрежата и нейното развитие в различни аспекти. Може да отнасяте въпроси от всякакъв характер към него.

----
Всякакви коментари, предложения, идеи, въпроси или проблеми ще се радваме да споделите тук във форума или в канал #fewona.

Ако сте си забравили паролата в nickserv, моля бъдете търпеливи. Нова парола може да ви бъде изпратена само и единствено по email адреса, който сте посочили.



=======================


Списък с потребители, които са допринесли с нещо на мрежата (по азбучен ред):

arvent/Stelvin - Идеи и предложения
Gaddafi - Идеи, помощ и съпорт
jazz/mladen - Докладване на бъгве + идеи и помощ
ThugLife/Jack - Създател на UnrealBG
Dido - shell
--
Athenea - Ideas & help
bel3atar - Преводи
dcp - Преводи и IPv6 хост предложения
mdma - Преводи
naz - IPv6 хост предложения и помощ
Ocell - Преводи
smile - Преводи
spartan - Преводи
TheMaster - Fewona Радио
Thorne - Преводи

... и много други. Благодарим ви!


Също благодарности на:
RulzZ - Съсъздател
GOA-TRANCE, lovetsa, LnX, dencho, V-o-o-d-o-o, Sean_Paul, bebcho, temptation, X-Rout, Morpheus/aNderson, IRIKI, Dedwen, LeA, the_real_dead, [-NACU-], Fahrenheit, Koening, __Usmivkata__, ChaoticFeelingZ, d-fenka, DooM, Savatage, Dedwen, Bal-Bal и много други.

Кои сме ние?

PostPosted: October 31st, 2012, 8:42 pm
by fewona
В тази мрежа ръководството е малко по-различно от познатите, работим със следните принципи:

- Член на екипа НЕ се става с пускане на сървър.

- Мрежата работи с round robin, тоест има 1 домейн и ип-тата на сървърите са към него, хората се свързват на произволен принцип към сървърите, а вече на който му е по-близък определен сървър (географски) или си има любим - влиза през него. По този начин мрежата е централизирана, всички оператори имат права на всички сървъри и всички сървъри са част от мрежата, а не отделни. Тоест в момента бг сървъра се осигурява от мен, а френския от root(campari/rashk0), но са споделени, тоест са като едно цяло. По-този начин ако единия сървър падне се разчита на другия, в същото време потребителите няма нужда да помнят всички имена и ще влязат автоматично на друг сървър, помнят само едно име, било то irc.fewona.net irc.veselba.net irc.euchat.net irc.unrealbg.com или irc.jambol.tk - всички са свързани към сървърите и при падането на един ще ви пусне в друг автоматично. Считаме, че мрежа с под 5000 потребителя (особено ако са от един континент) са напълно достатъчни 2 или 3 сървъра, когато те са с добра техническа конфигурация и бърза 100+ мегабитова оптична връзка. Четири сървъра спокойно могато да хостват 20 000 потребителя онлайн, без да са особено натоварени. В момента има доста подобни мрежи, които използват подобна инфраструктура и тя може да се счита дори за по-оптимална от мрежите с 40 сървъра. Добавянето на сървър може да спомогне за географско-регионалното подобрение за потребителите в съответния район.

- В допълнение към горното - сървърите се разглеждат само и единствено технически, тоест те не са начин да получите права. Допустимо е само един сървър от един град, понякога и за цяла държава. Например сега няма смисъл от два сървъра в бг, ако единия е бърз и стабилен, тъй като мрежата ще се разкъса и при сплит става неприятно. Ако някой има добре познат домейн с потребители, просто го пренасочва, както например са случаите с горните сървъри (преди си бяха отделни сървъри всички домейни) и ако има нужда получава права да си контролира доброто пребиваване на потребителите. Единствено изключения се правят при повече потребители, когато е полезно да се разпределят ресурсите и потребителите по сървърите. Иначе е напълно безсмислено 20 български сървъра с общо 100 потребителя.. и всеки ден има по няколко сплита.. и на сървърите 2 админа 5 опера 3 бота и 10 бнц-та.. такива мрежи не одобряваме и идеологията ни е коренно различна.
BNC-тата в мрежата са забранени, освен в случаите, когато се ползва по предназначение, даже ако сте се зачели в сайта, ще видите че предлагаме по едно бнц на всеки редовен потребител.
Идеята на всичко това е технически мрежата да работи перфектно, без излишни неща. Избрали сме charybdis ircd и atheme services, които като функции предлагат точно каквото ни е нужно, а откъм стабилност са от най-надеждните и бързи в днешни дни. Мрежата технически е изпипана и се работи постоянно върху нейното функционално и ефективно благополучие, както и за нейната висока надеждност на връзка и сигурност. Предлагат се глезории от типа auto-ident в nickserv с fingerprint издаден за вашия сертификат от ircd-то (SSL).

Как работи администрацията и кои сме ние?
За разлика от другите мрежи, тук сме решили да няма вътрешно-административни правила, а принципи и идеологя споделени напълно между всеки член на администрацията. Ние сме хора, на които може да се разчита, които се стремим да изградим едно защитено, надеждно и приятно място в интернет пространството. Почитатели сме на IRC протокола и със силен стремеж сме решили да изградим най-доброто в IRC пространството, като средствата за това са преди всичко притежаването на високи морални ценности в администрацията и възможно най-доброто техническо състояние на мрежата. Част от персонала са само хора с добър имидж, ползващи се с високо уважение в обществените среди.

Решенията взимани от екипа се основават на дискусия и всяко мнение има висока тежест. Разглеждат се и мненията на потребителите на мрежата, когато въпросите са с публичен характер.

Ако имате интерес към ircd/services, направили сме специална скрита тестова мрежа(влизането става с парола), където всеки може да разгледа платформата с пълни администраторски привилегии и дори да си линк-не сървър, няма никакви ограничения.

Re: Администрация

PostPosted: January 31st, 2013, 2:05 pm
by NullByte
Update